*رفته به درک آنکه دل فاطمه آزرد* بر ضد علی تیر کشید و نبی آزرد* بر جسم حسن حمله نمود و حسن آزرد* لعنت به وی و بر پدرش بس که دل آزرد*               
                             سالروز مرگ عایشه مبارک

پیامبر دوست داشت تا زنده است مرگ و دفن عایشه را ببیند. (1) ابن ابی الحدید می گوید: اگر خلیفۀ دوم به جای علی علیه السلام بود هر آینه عایشه را قطعه قطعه می کرد.(2) وقتی حضرت زهرا علیها السلام به شهادت رسید ، همسران رسول خدا صلی الله علیه واله برای سر سلامتی امیرالمؤمنین آمدند جز عایشه که اظهار مریضی کرد و سخنی گفت که دلالت بر خوشحالی او داشت.(3) از مشخص ترین نشانه های بغض و کینه او نسبت به امیرالمؤمنین علیه السلام این بود که غلامش را " عبدالرحمن " نام نهاد و گفت: این نام گذاری را به خاطر محبتم به قاتل علی بن ابی طالب یعنی عبدالرحمن بن ملجم انجام دادم.(4)
1.سبعة من السلف: ص 268.
2. شرح ابن ابی الحدید: ج 17 ص 254 .
3. شرح ابن ابی الحدید: ج 9 ص 198 . ریاحین الشریعة : ج 2 ص 357 .
4. ریاحین الشریعة: ج 2 ص 357 . سفینة البحار: ج 3 ص 741 . بحار النوار : ج 28 ص 194 ، ج 32 ص 341

پیشگویی های رسول اكرم(ص) درباره عوامل اصلی جنگ جمل

پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:

عایشه! روزی خواهد آمد که در برابر علی بن أبی طالب می‌ایستی و با او می‌جنگی و تو ظالم هستی و حضرت علی (علیه السلام) مظلوم.

پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:

یکی از زنان من به جنگ با علی می‌رود، در حالی‌که سگان منطق حوأب به او عوعو می‌کنند.

وقتی عایشه از مکه به طرف بصره می‌آمد، در یک جائی، تعدادی از سگ‌ها شروع کردند به عوعو کردن. سوال کرد: اینجا کجاست؟ گفتند: منطقه حوأب؟ دستور داد که ناقه مرا برگردانید، چون پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) اینچنین گفته است که یکی از زنان من ... و سگان حوأب به او عوعو می‌کنند و او بر باطل است. آمدند چند نفر را به عنوان شاهد دروغین درست کردند و برند نزد عایشه و شهادت دادند آن شخصی که گفته بود اینجا منطقه حوأب است، دروغ گفته است. اینجا نامش فلان است و عایشه را منصرف کردند.

قبل از آمدن امیرالمؤمنین (علیه السلام) به بصره، چقدر از شیعیان حضرت علی (علیه السلام) به دستور عایشه در بصره کشته شدند! نماینده امیرالمؤمنین (علیه السلام) و حاکم بصره را در بصره دستگیر کردند و موهای سر و صورتش را کندند و کلید بیت المال مسلمانان در بصره را گرفتند و اموال بیت المال را بین مردم تقسیم کردند. اینها جنایاتی را در بصره مرتکب شدند .

تاریخ ابن کثیر دمشقی ـ البدایة و النهایة


موضوع :
مطالب مناسبتی ,